Dobbeltdyne og puder i bambus fra Skagen Comfort

Varenummer
SAM4198

Sov godt med den lækre OEKO-TEX-certificerede dobbeltdyne og fire puder fyldt med bambus- og polyesterfibre.

Bambusfibre er de naturlige fibre, der er i bambus og har mange af de samme kvaliteter, som bambusplanten har - for eksempel modstandsdygtighed overfor bakterieangreb grundet et antibakterielt stof, der findes i planten. Bambusfibrene har ingen ru elementer, og derfor er resultatet et meget blødt og glat materiale, der også er stærkt og fleksibelt, hvilket resulterer i slidstærkt fyld.

Fyldet er fremstillet af 60% bambusfibre og 40% polyesterfibre. Bambusplanten er et bevidst valg i forhold til miljøet, idet den kan dyrkes uden brug af skadelig gødning og høstes op til 3 gange årligt. Desuden frigiver bambus 35% mere ilt end andre træsorter og recirkulerer samtidig store mængder CO2 til gavn for miljøet.

Gaven består af:
Skagen Comfort bambus dobbeltdyne, 200 x 220 cm
2 stk. Skagen Comfort puder, 60 x 63 cm

Producentens oplyste vejl. pris DKK 3.797,-

DKK  1.040,-
Producentens oplyste vejl. pris DKK 311
Dobbeltdyne og puder i bambus fra Skagen Comfort
Dobbeltdyne og puder i bambus fra Skagen Comfort Dobbeltdyne og puder i bambus fra Skagen Comfort Dobbeltdyne og puder i bambus fra Skagen Comfort