Elegante Bernadotte skåle fra Georg Jensen - 4 stk
Den letgenkendelige riflede serie er oprindeligt designet af Prins Sigvard Bernadotte og er gennem årene udvidet med endnu flere produkter med inspiration fra Bernadottes oprindelige design.
Porcelænsserien er inspireret af den svenske Prins Sigvard Bernadottes oprindelige sølvdesign fra 1930, som her har fået et moderne løft.
De små, hvide skåle er ideelle til både servering af marmelade, soya eller andre former for tilbehør og tåler opvaskemaskine.
Georg Jensen har siden 1904 skabt tidløst, skandinavisk design med en unik kombination af robust håndværk, funktionalitet og æstetiske former. Deres vision er klar; at skabe bæredygtige design, der kan gå i arv i generationer. Samtidig leveres produkterne i miljøvenlig FSC- eller Cradle-to-Cradle-certificeret indpakning, som et led i at reducere deres overordnede miljøaftryk.
Gaven består af:
2 stk. Bernadotte porcelænsskåle, Ø:7,4 x 3 cm
2 stk. Bernadotte skåle, Ø18 cm





